NEVJEROJATAN USPJEH ČLANOVA MARJANA, TRI ZLATA I BRONCA NA EUROPSKOM PRVENSTVU

Pomalo nestvaran rezultat ostvarili su sportaši Marjana na prvenstvu Europe u Sofiji. Čak tri naslova europskih prvakinja za Lenu Stojković do 46 kg, Brunu Vuletić do 62 kg, Mateu Jelić do 67 kg te bronca za Ivana Šapinu do 87 kg. Rekordno je to prvenstvo starog kontinenta kada su u pitanju zlatna odličja na istom natjecanju i izjednačeni rekord po ukupnom broju odličja za klub. A koliko je to veliko ostvarenje najbolje je dočarat činjenicom da u poretku seniorki Velika Britanija sa 66 milijuna stanovnika ima 3 zlata, taekwondo klub Marjan 3 zlata, Rusija sa 145 milijuna stanovnika 1 zlato te Španjolska s 50 milijuna stanovnika 1 zlato.  

Moglo je to biti i rekordno prvenstvo i po broju medalja da je bilo malo više sreće u ždrijebu i malo više koncentracije kod preostalih boraca jer je splitski klub imao osam reprezentativaca u Sofiji, odnosno da nije bilo ozljeda i pandemije koronavirusa jer je klub mogao imati još brojniji nastup.  

Lena Stojković europska je prvakinja u taekwondou u kategoriji do 46 kilograma. Lena je u prvom kolu prekidom pobijedila Finkinju Tammilu 22:2 da bi u četvrtfinalu napravila veliki rezultat pobjedom 18:8 protiv Turkinje Yildirim, aktualne europske prvakinje, osvajačice nevjerojatnih sedam svjetskih i europskih odličja u seniorskoj konkurenciji i putnice u Tokyo u kategoriji do 49 kilograma. Yildirim je trostruka prvakinja Europe, brončana na dva svjetska prvenstva u Gyeongyu 2011. i Manchesteru 2019. te vlasnica još dvije europske bronce iz Manchestera i Montreuxa. Polufinale je Splićanka odradila rutinski i s ogromnih 20 razlike slavila protiv Izraelke Bayech rezultatom 28:8 da bi u finalu bila bolja od Ruskinje Medvedeve 18:10 nakon još jedne fenomenalno odrađene borbe. Ukupna bodovna razlika od 86:28 dovoljno govori o superiornosti mlade Splićanke.  

Vrijedi napomenuti da je ovom medaljom Lena kompletirala kolekciju medalja u sve tri uzrasne kategorije jer je još kao kadetkinja osvojila broncu na europskom prvenstvu dok je u juniorskom stažu upisala broncu na olimpijskim igrama mladih kao i svjetsku broncu. Lena se taekwondoom počela baviti još u vrtićkim danima kada je stigla kod trenera Veljka Laure na splitske Blatine i zajedno s njim došla do četvrtog velikog odličja u karijeri s tek 19 godina.  

Do zlata je stigla i Matea Jelić koja je u osmini finala prekidom 25:4 pobijedila Čehinju Stolbovu da bi u četvrtfinalu i drugim prekidom 26:6 deklasirala Furedi iz Mađarske te tako stigla do nove medalje za Hrvatsku i okrugle 30 seniorske medalje za Marjan. Matea je ovom medaljom potvrdila da je forma u uzlaznoj putanji i da s nestrpljenjem gleda prema olimpijskim igrama u Tokyu. Polufinale kategorije do 67 kilograma ponudilo je dva prava taekwondo klasika, četiri prve nositeljice, s jedne strane Mateu i Francuskinju Magdu Wiet Henin te s druge strane Britanku Lauren Williams i Turkinju Nur Tatar. Jelić je u drami zlatnog boda slavila i prošla u finale nakon 8:8 u regularne tri runde, da bi u finalu pobijedila jednu od najboljih na svijetu, Britanku Lauren Williams rezultatom 13:10.  

Do najsjajnije medalje je stigla i Bruna Vuletić koja je nastavila niz uspjeha Marjanovih sportaša (31 seniorska medalja s velikih natjecanja), ali i svoj osobni niz jer je vezala već drugu seniorsku medalju sa samo 22 godine. Brončana s posljednjeg svjetskog prvenstva slavila je u osmini finala protiv čvrste i neugodne Litvanke Tvaronaviciute rezultatom 5:1 da bi je u borbi za medalju dočekala Iranka Kimia Alizadeh, osvajačica olimpijske bronce iz Rija, svjetska viceprvakinja iz Mujua te brončana na svjetskom u Chelyabinsku gdje je postala prva Iranka sa svjetskom ženskom medaljom. Kao i brojni drugi Iranski sportaši i Kimia je pobjegla u Europu te je pravo nastupa dobila pod zastavom izbjeglica. Ipak, članica splitskog Marjana je odradila perfektnu borbu, pratila doslovno svaku uputu trenera Veljka Laure i osvojila treću Hrvatsku medalju na europskom prvenstvu. Pobjeda od 10:0 dovoljno govori koliko je Bruna bila dominantna protiv Kimie Alizadeh.  U polufinalu je Bruna deklasirala Ruskinju Prokudinu 14:2, a ta dva boda Ruskinje su bile dvije opomene suca te se plasirala u finale europskog prvenstva.  U finalu je u neizvjesnoj borbi svladala Mariju Štetić koja nastupa za reprezentaciju Bosne i Hercegovine s 14:10 i popela se na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja.     Dodajmo da je Bruna Vuletić u karijeri kompletirala naslove europske prvakinje u sve tri uzrasne kategorije što nije uspjelo još nikome iz redova splitskog Marjana. Nije zanemariv niti podatak da je Bruna Vuletić propustila kompletne pripreme reprezentacije u Makarskoj zbog koronavirusa kojeg je preboljela samo deset dana prije prvenstva.  

Posljednjeg dana EP-a Hrvatska taekwondo reprezentacija osvojila je još dva treća mjesta, a od ukupno pet medalja Hrvatske četiri su djelo taekwondo kluba Marjan.  Brončani sa svjetskog prvenstva iz Manchestera Ivan Šapina potvrdio je svoju kvalitetu i na smotri najboljih taekwondo sportaša starog kontinenta. Ukupno je Hrvatska zauzela drugo mjesto u seniorkama i treće mjesto sveukupno na europskom prvenstvu.  

Ivan Šapina iz Marjana krenio je bez većih problema u turnir, na prekid je preskočio reprezentativca Kosova Bajru rezultatom 25:5. U četvrtfinalu je u borbi za medalju pobijedio reprezentativca Azerbajdžana Ghobadija 14:13 i osvojio petu medalju za Hrvatsku i ukupno četvrtu za splitski Marjan. Ujedno je to i jedina muška medalja za Hrvatsku na europskom prvenstvu. Rus Kirichenko bio je ipak bolji od Šapine u polufinalu rezultatom 14:10 čime je Šapina ostao na brončanoj medalji.  

Evidentni olimpijski kandidat Toni Kanaet je odlično otvorio natjecanje pobjedom u prvom kolu kategorije do 80 kilograma protiv Estonca Strooma 48:0. Izvrsnu borbu odradio je i u osmini finala protiv uvijek neugodnog Nicholasa Cortena iz Belgije i slavio 19:10. S ukupnom bodovnom razlikom od 67:10 je stigao u borbu za odličje i prava je šteta da ga je ždrijeb već u četvrtfinalu namjerio na najboljeg Rusa, nevjerojatnog Kramtcova, svjetskog i europskog prvaka, vodećeg na olimpijskim i svjetskim rang listama u kategoriji do 80 kilograma. Član splitskog Marjana na koncu može biti zadovoljan  trenutnim stanjem forme s obzirom da je propustio mjesec dana priprema zbog loma ruke te da je prije 20 dana prebolio koronavirus. Njegov fokus ipak je tempirat formu za olimpijske igre u Tokyu. Četvrtfinalnu borbu protiv Rusa odradio je na visokom nivou, izgubio 9:14 i u posljednjim sekundama za dlaku promašio zadnji kružni u glavu s kojim bi izjednačio na 14:14 i otišao na zlatni bod. S obzirom da je Rus dosad bio dominantan u međusobnim dvobojima veseli koliko je Kanaet fizički i taktički napredovao u odnosu na finalni grand prix u Moskvi 2019. godine.  

Nikita Glasnović je u osmini finala većinu borbe minimalno gubila od Njemice Goebel da bi se vratila pred kraj borbe i otišla u dodatnu rundu gdje je na zlatni bod uspjela preskočit prepreku i otići u borbu za odličja. U četvrtfinalu je bolja od članice splitskog Marjana bila Ines Tarvida, europska viceprvakinja i osvajačica dvije svjetske bronce s posljednja dva svjetska prvenstva  iz Mujua 2017. i Manchestera 2019. godine. Latvijka je slavila 12:3 i ušla u polufinale europskog.  

U prvom kolu teške kategorije član splitskog Marjana Ivan Vrgoč slavio je prekidom protiv Grka Diamanditisa rezultatom 32:1. U osmini finala ga je čekao prvi nositelj, aktualni svjetski prvak i dvostruki europski prvak te osvajač još dvije svjetske medalje, Rus Vladislav Larin. Iako se u prvoj rundi dobro držao i gubio tek 1:0 u drugoj je Larin pokazao zbog čega je uvjerljivi broj 1 na svjetskim i olimpijskim rang listama te otišao na 12:0 nakon čega je trener Vrgoča predao borbu.  

Branitelj naslova iz Kazana 2018. godine Lovre Brečić iz splitskog Marjana zaustavljen je u osmini finala, u svojoj prvoj borbi porazom od reprezentativca Danske Dawouda rezultatom 17:20. Brečić je bio jedan od onih pet na koje su treneri upozoravali da je upitno u kakvom su fizičkom stanju nakon koronavirusa i izolacija. Brečić je prije tri mjeseca prebolio koronavirus, ali je neposredno pred početak završnih desetodnevnih priprema u Makarskoj završio u samoizolaciji na dva tjedna te je prva „žrtva“  pandemije s kojom se bori cijeli svijet pa tako i sportaši. Iako bi u normalno vrijeme bio jedan od kandidata za medalju na ovo europsko prvenstvo stigao je bez priprema i treninga što ga je koštalo nove medalje za Hrvatsku.  

S obzirom da je i u drugim kategorijama bila poraza papirnatih favorita i nositelja čini se da je korona dosta izmješala karte i bit će zanimljivo gledati olimpijske igre u srpnju te svjetsko prvenstvo krajem godine.  

 

photo by Dals – Reportage Taekwondo